Głos Wielkopolski o warsztatach

Od poniedziałku pracownicy instytucji kultury uczą się, jak tworzyć wydarzenia przyjazne dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu, a także reguł savoir-vivre’u obsługi niepełnosprawnych widzów.

Instytucje kultury uczą się, jak otwierać się na niepełnosprawnych

Od poniedziałku pracownicy instytucji kultury uczą się, jak tworzyć wydarzenia przyjazne dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu oraz ruchu, a także reguł savoir-vivre’u obsługi niepełnosprawnych widzów. W warsztatach „Kulturalny Poznań bez barier” organizowanych przez poznańską firmę Future Voice System, uczestniczą pracownicy Muzeum Archeologicznego, Teatru Polskiego w Poznaniu, Kina Muza oraz Centrum Kultury Zamek. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsi w obsłudze niewidomego gościa szkolili się pracownicy muzeum. Dwóch prowadzących z Fundacji Kultury bez Barier, w tym jedna osoba niewidoma, uczyli ich, jak niewidomi radzą sobie w przestrzeni i poznają świat. Pracownicy ćwiczyli chodzenie z białą laską i zaznajamiali się z tyflografikami (grafiką wypukłą). Stworzyli też własne opisy do wybranych eksponatów, a także przećwiczyli oprowadzanie niewidomych po muzeum – widzący przewodnik oprowadzał uczestników z opaskami na oczach.

Na koniec warsztatów poznali podstawy języka migowego i zasady savoir-vivre’u obsługi niesłyszących gości. Ćwicząc z wykorzystaniem wózków inwalidzkich sprawdzili też, czy muzeum dostosowane jest do obsługi osób poruszających się na wózku. – Warsztaty pozwalają lepiej poznać i zrozumieć świat osób z niepełnosprawnością. Atrakcyjne metody dydaktyczne umożliwiły mi łatwe i przyjemne przyswojenie wiedzy, która jest niezbędna do pracy z osobami niepełnosprawnymi – mówi jeden z uczestników warsztatów. Od środy rozpoczęły się warsztaty w Teatrze Polskim w Poznaniu, natomiast zakończą się w piątek w Kinie Muza. Druga część projektu odbędzie się w październiku. Będą to trzy wydarzenia kulturalne – film w Kinie Muza, spektakl w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz wystawa w Muzeum Archeologicznym. Wydarzenia będą wyposażone w audiodeskrypcję, napisy, pętlę indukcyjną oraz tłumacza języka migowego. Wszystkie miejsca będą przyjazne dla gości poruszających się na wózkach. Wydarzenia będą miały charakter otwarty również dla pełnosprawnych widzów. (autor artykułu: Kamil Babacz)

Źródło