Jak było w Koninie i Wągrowcu? (foto)relacja z I pokazu „Arcydzieł bez barier”

Za nami pierwsze pokazy filmu bez barier w Koninie oraz w Wągrowcu w ramach projektu „Arcydzieła filmowe bez barier. Kultura Dostępna w Wielkopolsce”.

Projekt zainaugurował „Nóż w wodzie” w reż. Romana Polańskiego, który odbył się 6 października 2016 roku o godzinie 18:00 w konińskim Domu Kultury Oskard, natomiast w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu w dniu 13 października 2016 roku również o godzinie 18:00.

Dlaczego był to film bez barier? Wszystko za sprawą przygotowanej do filmu audiodeskrypcji, czyli zwięzłego, mieszczącego się między dialogami opisu najważniejszych elementów warstwy wizualnej filmu oraz napisów dla osób niesłyszących, zawierających nie tylko wypowiedzi bohaterów, lecz także informacje identyfikujące mówiących oraz opisy ważnych dla zrozumienia akcji dźwięków.

Pokazy w obu miastach otworzyła koordynatorka projektu Natalia Jarmużek-Troczyńska. W Koninie prelekcję na temat sylwetki reżysera oraz ciekawostek związanych z filmem przygotował Przemek Zdrok. Całość była tłumaczona na język migowy przez Karinę Akseńczuk ze Stowarzyszenia Głuchy Świat. W Wągrowcu prelekcję wygłosił Lech Szymanowski z Miejskiego Domu Kultury.

Poprzez pokazy bez barier chcemy popularyzować ideę udostępniania filmów osobom niewidomym i niesłyszącym. Seanse z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących choć coraz bardziej popularne, wciąż są rzadkością w polskich kinach. Dlatego podejmujemy wyzwanie, organizujemy wydarzenia dostępne dla wszystkich i zachęcamy do poszerzenia oferty kulturalnej o filmy bez barier w kolejnych wielkopolskich instytucjach kultury.

Pierwszy pokaz w Koninie oraz w Wągrowcu w ramach Kultury Dostępnej w Wielkopolsce uważamy za udany. Było kameralnie i miło.

Dziękujemy za obecność!

Zapraszamy na kolejne projekcje w Koninie, Wągrowcu oraz Poznaniu. Jesienny repertuar arcydzieł bez barier jest dostępny tutaj: https://futurevoicesystem.pl/jesienny-repertuar-arcydziel-bez-barier/

 

„Arcydzieła filmowe bez barier. Kultura Dostępna w Wielkopolsce „ dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.