Relacja z warsztatów – Kulturalny Poznań bez barier 2

Pierwsze dwa tygodnie września „Kulturalnego Poznania bez barier 2” upłynęły na warsztatach dla pracowników 3 poznańskich instytucji kulturalnych.

Pracownicy Muzeum Narodowego, Teatru Nowego oraz Kina Rialto zanurzyli się w świat niewidzenia i niesłyszenia oraz w świat niepełnosprawnych ruchowo. Zmierzyli się z różnymi rodzajami barier, z którymi spotykają się osoby z dysfunkcją wzroku, słuchu oraz ruchu w instytucji kultury. Wraz z trenerami z Fundacji Kultury bez barier postarali się poszukać sposoby ich likwidacji.

Podczas warsztatów poznawali podstawy języka migowego. W opaskach na oczy próbowali wczuć się w sytuację osoby niewidomej. Sala, w której spędzili już kilka godzin i którą zdążyli poznać, stała się nagle zupełnie obcym miejscem. Przedmioty użytku codziennego, włożone w ręce przez prowadzącego, stały się zagadką. Nawet najbliższe otoczenie wymagało poznania dotykiem, a takie wydarzenia jak wyjście osoby siedzącej obok umykały uwadze uczestników. Obraz życia niewidomego dopełnił labirynt, który każdy musiał przejść, zdając się jedynie na białą laskę i własną orientację – zadanie o tyle niełatwe, że sam prowadzący uznał ustawienie labiryntu za wyjątkowo nieprzyjazne. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak prawidłowo oprowadzać osobę niewidomą, zagłębili się w technice audiodeskrypcji oraz poznali zastosowanie pętli indukcyjnej czy systemów FM. Pod okiem trenera poznali trudności i bariery przemieszczania się na wózku inwalidzkim, a także przeprowadzili audyt dostępności swojej instytucji.

Celem warsztatów było podzielenie się doświadczeniem, wiedzą, informacjami i pomysłami umożliwiającymi tworzenie miejsc dostępnych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Warsztaty dla Pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu odbyły się w dniach od 2 do 4 września 2015 roku, natomiast dla pracowników Teatru Nowego i Kina Rialto w dniach od 9 do 10 września 2015 roku.

Łącznie zostało przeszkolonych 40 osób.

Projekt „Kulturalny Poznań bez barier 2” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.