„Prahistoryczna Macedonia” – wystawa z audiodeskrypcją i językiem migowym

Już od 9 października zapraszamy wszystkich chętnych do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na ekspozycję unikalnych zabytków z terenów historycznej Macedonii. Naszpikowana nowinkami, bezpłatna wystawa czasowa pt. „Życie Codzienne w Prahistorycznej Macedonii” to efekt współpracy poznańskich archeologów z Muzeum Archeologicznym w Salonikach, które dzięki swojej życzliwości udostępniło własne zbiory.

Jest nam niezmiernie miło, iż mogliśmy dostosować wybrane elementy ekspozycji do potrzeb osób niepełnosprawnych sensorycznie. W celu prezentacji i popularyzacji materialnego dziedzictwa archeologicznego wśród osób niewidomych, słabowidzących przygotowaliśmy 4 kopie zabytków w grafice reliefowej z podpisem brajlowskim. Wystawie towarzyszą także opisy audiodeskrypcyjne 10 wybranych zabytków, które zostały wgrane do audioprzewodników. Osoby z dysfunkcją słuchu będą mogły skorzystać z 4 tabletów z zainstalowanymi opisami wybranych aspektów wystawy w języku migowym.

Motywem przewodnim wystawy jest prezentacja w szerokim kontekście kulturowym 251 unikatowych zabytków. Artefakty przeniosą odbiorcę w przestrzeń i czas, daleko przed wojaże Aleksandra Wielkiego. Ozdoby, naczynia, narzędzia, a także przepiękne figurki w kształcie ludzi i zwierząt opowiedzą historie osad i jaskiń pradziejowej ludności. Będzie można zajrzeć  do prahistorycznej kuchni i poszukać lodówki. Wspólnie z myśliwymi wybierzemy się na łowy i podejrzymy ich ekwipunek. Spróbujemy zrekonstruować ubiór ludzi w tamtym czasie i miejscu. Pomyślimy o tym, co człowiek wytwarzał, gdzie podróżował i w co wierzył. Każdy zabytek to kolejna opowieść.

Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy!